وبلاگ

عناصر ماکرو و میکرو

⁉ کوددهی؟

مهمترین عامل در حاصلخیزی خاک، کوددهی می باشد. به عبارت دیگر کاربرد اصلی کود ماکرو و میکرو به منظور تأمین نیاز غذایی گیاهان جهت حداکثر بهره وری از خاک است.

بطور کلی گروهی از عناصر خاص در جدول تناوبی عناصر، مورد نیاز تمامی گیاهان می باشند که در دوره های مختلف رشد گیاهی به مصرف گیاه می رسند. میزان مورد نیاز این عناصر در گیاهان مختلف متفاوت است، اما به طور کلی از نظر میزان استفاده گیاهان از این عناصر، به دو دسته ماکروالمنت یا عناصر پر مصرف و میکرو المنت یا الیگو المنت یا عناصر کم مصرف تقسیم بندی می شوند.

 

⁉ عناصر ماکرو (پرمصرف) و عناصر میکرو (کم مصرف) در گیاه؟

 1- انواع ماکرو المنت های مورد نیاز گیاه؟
عبارتند از :
1️⃣ اصلی ⬅️ ازت، فسفر، پتاسیم
2️⃣ ثانویه ⬅️ منیزیم، کلسیم، گوگرد

 

 2- انواع میکرو المنت های مورد نیاز گیاه؟
عبارتند از:
آهن ، مس ، روی ، بر ، سدیم ، کلر ، مولیبدن، منگنز، کبالت ، سیلیسیم و…


به جز عناصر ماکرو و میکرو فوق، عناصر اکسیژن، کربن و هیدروژن نیز جز ماکروالمنت ها محسوب می گردند، که گیاه آنها را از طریق هوا و آب تامین می کند. در واقع عناصر اکسیژن و هیدروژن را از طریق آب (H2O) و کربن را از طریق دی اکسیدکربن (CO2) موجود در هوا جذب می کند.


🧐 میزان کم یا عدم وجود هر یک از این عناصر میتواند نقش سایر عناصر خاک را بی تاثیر و کم رنگ نماید.

〉بیشتر بخوانید : جهت مشاهده مطلب عناصر غذایی اینجا کلیک کنید.

 


تفاوت عمده انواع کود میکرو و ماکرو ، در میزان مصرف آنها می باشد ، نه در تعداد دفعات مورد استفاده آن ها

⭐ کود میکرو عمدتا به شکل سولفات در زمستان و در محل ریشه ها و همراه با کود حیوانی و بصورت چالکود زیر قطره چکانها مصرف می شود.
⭐ همچنین در فصل رشد می توان  کود میکرو را به شکل عمدتا کلات و بعضی موارد سولفات به صورت محلول و بر روی برگ گیاهان مورد استفاده قرار داد.


 💥 کودهای کامل “ماکرو و میکرو” با دارا بودن عناصر اصــلی و عناصر ریزمغذی باعث رشــد و توسعه ریشه گــیاه می‌گردد. همچنین موجب سلامت و شادابی و مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها شده و ماندگاری بیشتر میوه، زودرسی و مقاومت در برابر تنش های محیطی را در پی خواهد داشت.

 

مهندس مهرپرور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *