وبلاگ

برداشت پسته

پسته

⇐برداشت پسته – پسته چینی؟

●   در اکثر نواحی دنیا، پسته در اوایل تابستان رشد کرده و در بازه‌ اوایل شهریور تا اوایل مهر می‌رسد. برداشت محصول از ساعت های اولیه روز شروع شده و تا اواسط روز بستگی به منطقه طول می کشد.

●   پیش بینی رسیدن فصل برداشت نسبتاً آسان است، زیرا قشر خارجی در این زمان از سبز به قرمز-زرد تغییر رنگ می دهد. زمانی که پسته‌ها کامل برسند، قشر خارجی رنگ سرخ درخشانی به خود گرفته و شروع به جدا شدن از پوست داخلی می‌کند، و در عین حال مغز پسته شروع به بزرگتر شدن می‌کند. در این مرحله، به راحتی می‌توان قشر خارجی را با فشار دادن بین دو انگشت از پوست پسته جدا کرد.

 

پسته

 

تعیین زمان برداشت محصول پسته؟

●   زمان رسیدن پسته با علایم ظاهری مانند تغییر رنگ پوست رویی، سهولت پوست دهی و جدا شدن میوه از خوشه همراه است.

 

اولین نشانه ی بلوغ پسته و آمادگی برای برداشت؟

● هنگامی است که پوست سبز پسته به قرمز تغیر رنگ دهد.

●   در شرایط معمولی، بهترین زمان برای برداشت مرحله‌ای است که درصد خندانی و وزن خشک محصول در کنار ارزش تغذیه‌ای آن بالا باشد که این زمان تقریباً مقارن با 70 تا 80 درصد رسیدن محصول است.

 

اگر چنانچه برداشت پسته زود انجام گیرد؟

● علاوه بر اینکه باعث کاهش وزن محصول پسته می‌شود، مدت زمان انبارداری را نیز کاهش می‌دهد.

 

اگر چنانچه برداشت پسته دیر انجام گیرد؟

●   علاوه بر کاهش کیفیت و کمیت محصول پسته، باعث افزایش آلودگی محصول به سم آفلاتوکسین می‌شود.

●   از آنجایی که آلودگی محیط باغات در روزهای آخر برداشت به مراتب بیشتر است پس دیر برداشت کردن پسته، احتمال آلوده شدن پسته به سم آفلاتوکسین را افزایش می‌دهد.

در این حالت تغییر رنگ پوست استخوانی از نیمه شفاف به مات است. معمولاً این تغییر رنگ در اواخر شهریور یا اوایل مهر روی می‌دهد.

 

〉بیشتر بخوانید: جهت مشاهده کلیپ برداشت مکانیزه پسته کلیک کنید.

 

نکاتی مهم در تعیین زمان برداشت پسته؟

1– مهم‌ترین نکته سم‌پاشی‌های زمان داشت است که باید قبل از برداشت پسته، دوره کارنس یا زمان مورد نیاز جهت تجزیه سم به پایان رسیده باشد.

2- از آنجایی که آخرین آبیاری نقش مهمی در بالا بردن درصد خندانی دارد پس باید تا حد امکان این آبیاری در زمان مناسب صورت گیرد.

3- از آنجایی که زمان برداشت پسته در ارقام مختلف متفاوت است پس زمان مناسب برداشت هریک از ارقام باید متناسب با همان رقم صورت گیرد.

4- در مناطقی که به دلیل عوامل (تغذیه‌ای، استرس‌های خشکی، نوسانات دمایی و تغییرات بافت خاک) میزان شکاف خوردگی پوست سبز و خندانی بالا است، برداشت بایستی زودتر از معمول انجام شود.

5- در باغاتی که ارقام مختلف پسته را دارا می‌باشند باید زمان برداشت متناسب با هر رقم انجام شود.

 

〉بیشتر بخوانید: جهت مشاهده مطلب اقدامات بعد از برداشت پسته کلیک کنید.

 

پسته چینی؟

☘   باتوجه به اینکه استان های مختلفی در کشور ایران تولید کننده پسته در حجم عمده می باشند، فصل برداشت پسته از باغات مناطق مختلف کشور در زمان های متفاوتی نسبت به هم و تقریبا در بیش از ۵ استان کشور برداشت این محصول و فراوری آن انجام می شود.

 

〉بیشتر بخوانید: جهت مشاهده مطلب انواع ارقام پسته کلیک کنید.

 

⬅️ پسته چینی استان خراسان

●   آغاز برداشت بیشتر پسته حدودا از اوایل شهریور ماه (۵ تا ۱۰ مهر) شروع شده و تا اواخر مهر ماه (۲۵ الی ۳۰ مهر) ادامه دارد.

 

پسته

 

⬅️ پسته چینی استان سمنان

●   برداشت این محصول در دامغان و شهرهای اطراف این مناطق عمدتا از اواسط شهریور ماه (بین ۱۰ تا ۱۵ شهریور) آغاز می شود و غالبا تا اواخر مهرماه کلیه باغات به صورت کامل برداشت می شوند.

 

پسته

 

⬅️ پسته چینی استان یزد

●   فصل برداشت این محصول در استان یزد غالبا از اواسط شهریور ماه (بین ۱۵ تا ۲۰ شهریور) تا پایان مهرماه (۲۵ تا ۳۰ مهر) است.

 

پسته

 

⬅️ پسته چینی استان کرمان

●  حجم قابل توجهی از محصول باغات استان کرمان به صورت کال برداشت می شوند و فصل مربوط به این کار حدودا از اواخر مرداد ماه (۱۵ تا ۲۰ مرداد) تا اواخر شهریور ماه (بین ۲۰ تا ۲۵ شهریور) است.

فصل برداشت محصول رسیده از اواخر شهریور ماه (بین ۲۵ تا ۳۰ شهریور) تا اواسط آبان ماه (بین ۱۰ تا ۲۰ آبان) است.

 

پسته

 

مسعود مهرپرور کارشناس ارشد گیاهپزشکی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط